Historia Klubu

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miejski Ludowy Klub Sportowy „Widok” został założony w Skierniewicach w 1978 roku. Siedziba klubu mieści się przy ulicy Nowobielańskiej 102 i należy do dzielnicy Skierniewic o nazwie Widok.

Klub jest jednosekcyjnym stowarzyszeniem kultury fizycznej prowadzącym szkolnie dzieci i młodzieży w dyscyplinie piłka nożna. w przeszłości w klubie działały sekcje innych dyscyplin sportowych ale zawsze dominującą była sekcja piłki nożnej.

Największym sportowym sukcesem Widoku w piłce seniorskiej była gra na poziomie III ligi (gr. łódzka) w sezonie 1996/97, jednak sukces ten stał się pierwszym krokiem do próby zlikwidowania klubu.

Po wywalczeniu awansu do III ligi w sezonie 1995/1996, kiedy to Widok wyprzedził lokalnego rywala Vis Kier (będącego następcą Unii Skierniewice) władze miasta wspólnie z grupą wpływowych osób doprowadziły do połączenia obu zespołów i w III lidze drużyna występowała już pod nazwą Widok-Unia Skierniewice. Po zakończeniu sezonu kolejne działania doprowadziły, do odebrania Widokowi prawa do gry w IV lidze i przeniesieniu tych praw na Unię Skierniewice.

W sezonie 1998/1999 drużyna seniorów Widoku złożona z wychowanków klubu rozpoczęła rozgrywki od najniższej klasy rozgrywkowej (klasa B), by po 4 latach w sezonie 2000/2001 awansować do IV ligi łódzkiej. Po rocznej grze na tym poziomie Widok spadł do klasy okręgowej. Przez kolejne lata klub rywalizował na poziomie klasy okręgowej prowadząc również szkolenie w kategoriach młodzieżowych.

Rok 2008 należy uznać za początek dużych zmian w klubie. Celem tych zmian miało być usystematyzowanie i podniesienie poziomu szkolenia dzieci i młodzieży. We wrześniu 2008 roku klub rozpoczął nabór dzieci z rocznika 2002 (wówczas pięcio- sześciolatków). Zupełnie nowe podejście do naborów, zmiana sposobu prowadzenia zajęć treningowych, bliska współpraca z rodzicami sprawiły, że pomysł ten okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Zainteresowanie rodziców i dzieci zajęciami piłkarskimi dla przedszkolaków było tak duże, że do klubu zgłaszali się kolejni chętni. Szybko utworzono grupy kolejnych roczników (2003 i 2004).

W roku 2010 na skutek wniosku rodziców i dużej grupy trenerów oraz zawodników zwołano Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków. Władzę w klubie powierzono grupie osób, która od 2008 wprowadzała zmiany. Nowy zarząd plan swojego działania określił hasłem „Stawiamy Na Dzieci”, co znalazło odzwierciedlenie w kolejnych podejmowanych działaniach.

Po zakończeniu sezonu 2010/2011, w związku z problemami organizacyjnymi w  zespole seniorów klub podjął decyzję o wycofaniu i drużyny z rozgrywek skierniewickiej ligi okręgowej seniorów. w klubie pozostały tylko drużyny młodzieżowe.

W 2011 roku Widok Skierniewice, jako pierwszy klub w Polsce, podpisał umowę na szkolenie zawodników według metody Coerver Coaching. Programem zostało objętych 80 zawodników z roczników 2000-2003, trenujących pod okiem klubowych trenerów, którzy po zakończeniu kursu uzyskali uprawnienia do prowadzenia zajęć wg metody Coerver Coaching.

Pod koniec 2011 roku, kolejne kłopoty organizacyjno-finansowe czwartoligowego zespołu SAS Unia Skierniewice, postawiły pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie tego klubu. Zarząd MLKS Widok po rozmowach w władzami miasta i klubu SAS Unia, wyraził chęć pomocy młodzieży grającej w SAS Unia jak i pracującym tam trenerom, na skutek czego od początku 2012 roku objął ich swoją opieką. Po zakończeniu sezonu 2011/2012 wszyscy zawodnicy (młodzież i seniorzy) oraz trenerzy SAS Unia przeszli do Widoku Skierniewice. Klub SAS Unia spadając z 4 ligi zakończył swoje funkcjonowanie.

W przerwie letniej pojawiła się możliwość, aby drużyna seniorów (drużyna przejęta z klubu SAS Unia), mimo spadku z IV ligi, kontynuowała grę na tym poziomie rozgrywkowym. Zarząd Widoku po rozmowach z władzami miasta, zdecydował się na grę w IV lidze łódzkiej i na koniec sezonu 2013/2014 zajął 5 miejsce w tabeli. W kolejnym sezonie, po rezygnacji władz miasta z finansowania piłki seniorskiej, Widok grając przez cały sezon drużyną składającą się głównie z juniorów spadł do klasy okręgowej.

W tych latach priorytetem w klubie było szkolenie dzieci i młodzieży. Przez okres 4 lat (2009-2013) Widok zwiększył liczbę trenujących młodych zawodników z około 100 do blisko 400, a drużyny zaczęły odnosić liczne sukcesy w rozgrywkach na arenie ogólnopolskiej.

Od 2010 roku klub cyklicznie organizuje turnieje dla dzieci pod nazwą „Widok Cup”, które corocznie gromadzą od 600 do 1000 zawodników z Polski i zagranicy. Zaproszenie do turniejów przyjmują największe polskie kluby, jak również zespoły z Białorusi czy Ukrainy, a patronat nad nimi kilka razy obejmował Polski Związek Piłki Nożnej.

W sezonie 2015/2016 Widok odniósł największy sukces ligowy w piłce młodzieżowej, kiedy to drużyna Widoku (rocznik 2002) wygrała I ligę wojewódzką Trampkarz C2 i stała się wówczas jedyną drużyną z okręgu skierniewickiego, która tego dokonała. w kolejnych sezonach ten zespół jeszcze trzykrotnie kończył rozgrywki na podium I ligi wojewódzkiej. Kolejnym zespołem, który znalazł się na podium i ligi wojewódzkiej był rocznik 2004, który w sezonie 2017/2018 i w rundzie jesiennej sezonu 2018/2019 zajął trzecie miejsce. Warte podkreślenia jest to, że od drużyny rocznika 2002 wszystkie zespoły grają lub grały na poziomie ligi wojewódzkiej.

Systematyczne szkolenie sprawiło, że w chwili obecnej Widok Skierniewice jest najlepiej szkolącym klubem w okręgu skierniewickim i znajduje się w ścisłej czołówce województwa łódzkiego. Świadczyć mogą o tym nie tylko wyniki w rozgrywkach ligowych czy turniejach, ale również liczba zawodników powoływanych na konsultację czy mecze kadr wojewódzkich ŁZPN (ponad 40 zawodników w ostatnich 6 latach), na zgrupowania Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów (6 zawodników), młodzieżowych Reprezentacji Polski (4 zawodników) czy wychowanków klubu trafiających do czołowych akademii piłkarskich w Polsce (m.in. Lech, Legia, Jagiellonia, Cracovia) oraz tych zapraszanych na testy do klubów zagranicznych (m.in. włoskich Hellas Verona czy US Cremonese).

Kolejnym etapem zmian zapoczątkowanych w 2008 roku jest budowa zespołu seniorów w oparciu o chłopców, którzy byli szkoleni w klubie od 2008 roku. Efektem tego było włączenie na początku 2018 roku zawodników z rocznika 2002 (wówczas 15 latków) do zespołu seniorów i rozpoczęcie na nich budowy I zespołu. w przerwie letniej 2018 roku do zespołu seniorów włączeni zostali chłopcy z rocznika 2003. w chwili obecnej drużyna ta rywalizuje na poziomie skierniewickiej ligi okręgowej seniorów.

Najmłodszą grupą w klubie jest rocznik 2014, w którym trenuje ponad 20 chłopców.

Nasze dane

Stowarzyszenie Miejski Ludowy Klub Sportowy "WIDOK"

96-100 Skierniewice, ul. Nowobielańska 102
klub@widokskierniewice.pl

NIP: 8361427698, KRS: 0000025764, REGON: 001275503
nr konta BS w Skierniewicach: 85 9297 0005 0100 1300 2004 0001

©2022 Widok Skierniewice. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Search